Koronawirus w krajach arabskich – część 3

Tłumaczenia-Języka-arabskiego-koronawirus

W niniejszym artykule przedstawiam aktualną (na dzień 08.05) sytuację w siedmiu najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa krajach arabskich.

7. Algieria:

5182 zdiagnozowanych / 483 zgony / 2323 ozdrowieńców

W porównaniu do poprzedniego raportu opublikowanego 12 dni temu – liczba zarażonych zwiększyła się o prawie 2000 osób notując przy tym 50 kolejnych zgonów.

Algierski rząd zdecydował o przedłużeniu większości epidemicznych obostrzeń do 14 maja (początkowo miały zostać zniesione 29 kwietnia). Warto wspomnieć również o ponownym zamknięciu sklepów w 11 prowincjach (które zostały otwarte tydzień wcześniej) z powodu ciągłego łamania zasad dystansu społecznego i braku przystosowania się do przymusowej kwarantanny. Dotyczy to m.in. sklepów spożywczych, obuwniczych, elektronicznych czy z tekstyliami.

Jak wskazuje minister zdrowia Abderrahmane Benbouzid, ciągły wzrost liczby zakażonych związany jest z większą ilością laboratoriów przeprowadzających badania – choć w statystykach zamieszczonych na portalu worldometers.info ilość testów jest wciąż na ogromnie niskim poziomie (148 testów na 1 mln mieszkańców). Podkreśla również, że okres Ramadanu wiąże się z ciągłym przemieszczaniem się ludności i rozprzestrzenianiem wirusa.

Po śmierci jednego z pracowników szpitala w Bordj Bou Arreridj Internet obiegł film (link) pokazujący jak reszta załogi żegna zmarłego na koronawirusa lekarza.

6. Maroko:

5548 zdiagnozowanych / 183 zgony / 2179 ozdrowieńców

O 500 więcej przypadków zostało zdiagnozowanych w sąsiadującym Maroku. Spoglądając na statystyki mogłoby się wydawać, że epidemia powoli ustaje, jednak od początku maja dzienna ilość zakażeń znów przekracza 150. Pozytywnym faktem dającym nadzieję na wygranie batalii z wirusem jest ponad 2100 ozdrowieńców – podobnie jak w Algierii.

W czasie pandemii w Maroku bardzo popularne stały się drony. Początkowo były importowane z Chin, jednak z biegiem czasu powstało wiele start-upów specjalizujących się w produkcji tych urządzeń. Ich zadaniem jest monitorowanie i wykrywanie przypadków łamania zasad izolacji społecznej (łącznie z funkcją mierzenia temperatury) oraz dezynfekcja ulic.

Według oficjalnych danych między 15 marca a 30 kwietnia zostało wykrytych ponad 85000 przypadków łamania obostrzeń nałożonych przez rząd, z których ponad 50000 miało swój finał w sądzie.

5. Kuwejt:

6567 zdiagnozowanych / 44 zgony / 2381 ozdrowieńców

Również w Kuwejcie pandemia zaczyna dopiero rozwijać się na dobre. Liczba zarejestrowana 3 dni temu (05.05 – 526 nowych zachorowań) każe zapomnieć o szybkim zakończeniu walki z wirusem na terenie Zatoki Perskiej.

Kryzys gospodarczy szczególnie daje się we znaki ludności napływowej. W obozach dla pracowników rozpoczęły się zamieszki z powodu opóźnienia decyzji o ewakuacji. Film pokazuje sytuację w jednym z obozów zamieszkałych przez Egipcjan. Władze Kuwejtu zadeklarowały jednak pomoc finansową w pokryciu kosztów biletu powrotnego dla pracowników przebywających na terenie kraju nielegalnie. Władze Indii również zdecydowały się pomóc swoim obywatelom organizując transport do ojczyzny dla ponad 200.000 ekspatów.

4. Egipt:

7981 zdiagnozowanych / 482 zgony / 1887 ozdrowieńców

Na 4 miejscu wśród krajów arabskich a zarazem na 2 miejscu w Afryce (tuż za RPA) plasuje się Egipt. Obserwujemy aktualnie tendencję zwyżkową, a wczorajszy dzień przyniósł rekordową liczbę 393 zakażeń.

Premier Egiptu Mostafa Madbouly ogłosił w czwartek wydłużenie godziny policyjnej aż do końca Ramadanu (23 maja). Władze kładą duży nacisk na przestrzeganie obostrzeń czy izolacji społecznej. Jak przyznają właściciele lokalnych sklepów, bardzo ciężko jest jednak upilnować klientów, którzy przepychają się w kolejkach i nie przestrzegają obostrzeń nałożonych przez rząd.

W obliczu walki z pandemią ponad tydzień temu przed parlamentem egipskim została zamontowana kurtyna do dezynfekcji ciała składająca się z 6 dysz, gwarantująca pełną dezynfekcję bez pozostawiania śladów na ubraniu.

Źródło: Masar24

Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji odnośnie potencjalnego powrotu turystyki do Egiptu. Prowincja Morza Czerwonego, w której mieści się Hurghada jest jednym z najbardziej dotkniętych pandemią terenów i mimo ciągłej dezynfekcji obszaru – z dużą dozą prawdopodobieństwa egipskie kurorty podczas nadchodzącego lata pozostaną zamknięte dla zagranicznych gości.

3. Zjednoczone Emiraty Arabskie:

16240 zdiagnozowanych / 165 zgonów / 3572 ozdrowieńców

W Zatoce Arabskiej różnica między piątym Kuwejtem a trzecimi Emiratami wynosi aż 10000 przypadków. Krzywa zachorowań w Emiratach wciąż rośnie (rekordowo 567 pozytywnych wyników jednego dnia) i ciężko określić jak dalej będzie się sytuacja rozwijać. Należy jednak zwrócić uwagę na ponad 1.2 miliona wykonanych testów (3 wynik na świecie w przeliczeniu na 1 mln populacji).

ZEA uruchomiły program masowego testowania skierowany szczególnie do osób niepełnosprawnych, którzy kontaktując się pod podany numer telefonu mogą zostać poddani testom na koronawirusa w domu. Jak wskazuje lekarz oddziału onkologicznego szpitala w Sheikh Khalifa Medical City Fatima Al-Kaabi, 73 chorych zostało poddanych leczeniu koronawirusa komórkami macierzystymi, a ich pierwsze wyniki są optymistyczne.

Kilka dni temu władze Pakistanu wyraziły obawy z powodu masowych powrotów obywateli do kraju z terytorium ZEA (ponad 60.000 Pakistańczyków zadeklarowało chęć skorzystania z rządowego programu przypominającego „Lot do domu” przeprowadzonego przez polskie władze). Minister Spraw Zagranicznych ZEA w swoim wystąpieniu całkowicie odrzuca jednak fakt, jakoby wina leżała po stronie Emiratów wskazując na dokładne badania przeprowadzone przed lotem, które zakazywały podróży osobom wykazującym objawy koronawirusa.

2. Katar:

18890 zdiagnozowanych / 12 zgonów / 2286 ozdrowieńców

Od ponad 2 tygodni dane pochodzące z katarskich źródeł wskazują, że dzienny przyrost zakażonych waha się między 600 a 950 osób. Pomimo faktu, że są to dość duże liczby w skali tak małego kraju – ilość zgonów jest zdumiewająco mała.

Władze Kataru nieustannie podkreślają, że większość nowych zakażeń stanowią imigranci zarobkowi, którzy nie stosują izolacji społecznej (więcej o ich sytuacji i planach rządowych wobec nich w poprzednim artykule). Według brytyjskiego dziennika Guardian, wiele osób straciło pracę z powodu koronawirusa i pozostało bez środków do życia żebrając o jedzenie na ulicy. Rząd zobowiązał się do udzielenia pożyczek dla przedsiębiorstw wartych łącznie 656 milionów funtów, jednak wielu pracowników zostało wysłanych na przymusowe bezpłatne urlopy.

Końcem marca telewizja katarska opublikowała po raz pierwszy na antenie nazwiska 14 obywateli, którzy złamali zasady kwarantanny po powrocie do kraju. Sytuacja ta powtórzyła się jeszcze kilkukrotnie, a lista nazwisk urosła aż do 81.

Pierwsza część listy nazwisk ujawniona publicznie. Źródło: al-sharq.com

Końcem kwietnia Katar zaprezentował aplikację mobilną „Ehteraz” mającą na celu identyfikację potencjalnych i aktualnych nosicieli koronawirusa. Nadaje ona osobisty kod QR w powiązaniu z oficjalnymi bazami danych Ministerstwa Zdrowia oznaczony kolorami: zielony – osoba zdrowa, żółty – osoba na kwarantannie, czerwony – osoba zakażona i szary – osoba podejrzana, wykazująca symptomy koronawirusa bądź będąca w kontakcie z osobą zakażoną.

1. Arabia Saudyjska:

33731 zdiagnozowanych / 219 zgonów / 7798 ozdrowieńców

Zdecydowanie najgorzej wśród krajów arabskich wygląda sytuacja w Arabii Saudyjskiej. Od ponad 2 tygodni ilość zakażeń ciągle rośnie osiągając ponad 1500 przypadków dziennie. Należy podkreślić jednak, że wirusa pokonało już prawie 8000 osób. Jak wskazuje minister zdrowia, aż 86% zainfekowanych stanowią mężczyźni.

W czwartek minister spraw wewnętrznych Abdulaziz bin Saud bin Nayef wydał przepisy regulujące zgromadzenia publiczne, w których kategorycznie zakazał wszelkich spotkań rodzinnych, towarzyskich i związanych z wykonywaniem pracy powyżej 5 osób. Kary finansowe wahają się od 10 do 100 tysięcy riali (1 rial = 1,1 zł). W przypadku ponownego nałożenia grzywny – kara może zostać podwojona, a przedsiębiorstwo (w przypadku zgromadzeń w pracy) zostać zamknięte na 3 miesiące.

W obliczu pandemii w Arabii Saudyjskiej rozpoczęto dywagacje na temat hadżdżu (pielgrzymki do świątyni Al-Kaba w Mekce – jednego z pięciu filarów islamu), który ma rozpocząć się 28 lipca. Można przypuszczać, że organizacja tak ogromnego wydarzenia dla ponad 2 milionów pielgrzymów będzie zadaniem niemożliwym do wykonania w tym roku. Na chwilę obecną wszystkie meczety i hotele w Arabii są pozamykane i przy wciąż rosnącym wskaźniku zakażeń minie jeszcze sporo czasu, aż rząd zdecyduje się na zniesienie obostrzeń. Rezygnacja z organizacji hadżdżu niesie za sobą ogromne konsekwencje finansowe, gdyż roczny przychód z tego tytułu oscyluje w granicach 16 miliardów dolarów.

*Jemen:

25 zdiagnozowanych / 5 zgonów

Niestety, opisana przeze mnie sytuacja w tym kraju w poprzednim artykule przestała być aktualna, gdyż do 07.05 zostały wykryte 24 nowe przypadki, a 5 z nich zakończyły się zgonem. Tym samym Jemen nie może być już zaliczony do listy państw z 0 liczbą aktywnych zakażeń (aktualnie jest to Papua Nowa Gwinea, Surinam, Nowa Kaledonia i Belize).

Podsumowując, sytuacja w krajach arabskich najbardziej dotkniętych epidemią jest daleka od idealnej i w każdym z tych państw liczba zakażeń postępuje. Z pewnością walka z koronawirusem potrwa kolejne kilka miesięcy i wydaje się, że całkowite wyjście z epidemii nastąpi długo po krajach europejskich. Pesymistyczny scenariusz również wisi nad osobami, które planowały tegoroczne wakacje w Egipcie, Tunezji czy Maroku.

Ustawienia prywatności