Jak pisać po arabsku na klawiaturze?

Tłumaczenia-Języka-arabskiego-klawiatura

JAK PISAĆ PO ARABSKU NA KLAWIATURZE?

Wielu adeptów języka arabskiego zasanawia się jak pisać w języku arabskim na klawiaturze – zarówno na smarfonie, jak i na komputerze stacjonarnym. W tym artykule postaram się krótko wyjaśnić co należy zrobić, aby móc używać arabskich znaków na klawiaturze w piśmie.

Komputer stacjonarny:

Należy wejść w ustawienia systemu (przykład na platformie Windows 10) i wybrać Czas i język.

Przechodzimy do funkcji dodaj język.

Wybieramy dowolny arabski pakiet językowy. Nie ma większego znaczenia który kraj wskażemy, układ klawiatury jest taki sam.

Kiedy pakiet zostanie zainstalowany, możemy zmienik język wpisywania na pasku języka (zaraz obok daty i godziny), bądź używając skrótu klawiszowego lewy alt+shift.

Standardowo, litery arabskie mają swoje odpowiedniki na tradycyjnej polskiej klawiaturze. Najlepszym sposobem na szybkie pisanie jest zakupienie naklejek, które przyklejamy na odpowiadające sobie klawisze. Układ klawiatury arabskiej wygląda następująco: (litera E odpowiada arabskiej literze ث)

Aby napisać arabskie znaki diakrytyczne używane podczas wokalizacji tekstu bądź hamza lub madda nad/pod alifem, używamy skrótów:

َ – shift + Q

ّ – shift + ~

ً – shift + W

ُ – shift + E

ٌ – shift + R

ِ – shift + A

ٍ – shift + S

ْ – shift + X

أ – Shift + H

آ – Shift + N

إ – Shift + Y

w przypadku systemu windows 7 wygląda to podobnie

Telefon komórkowy:

Należy wejść w ustawienia telefonu (przykład pochodzi z systemu operacyjnego Android) i kilknąć w język i wprowadzanie.

Następnie przechodzimy do Klawiatura SwiftKey i języki.

W tej sekcji należy wybrać język arabski i zainstalować go.

Aby klawiatura arabska pojawiła się w opcji pisania wiadomości, należy przeciągnąć spację.

Układ klawiszy nie różni się od tego używanego na komputerach stacjonarnych/laptopach. Aby użyć znaków dodatkowych oznaczonych na klawiaturze szarym kolorem, należy przytrzymać odpowiedni znak. W ten sposób możemy używać znaków diakrytycznych przytrzymując literę ظ.

Oczywiście, ustawienia systemowe w każdym telefonie mogą wyglądać inaczej, dlatego należy ten poradnik traktować poglądowo. Instalacja klawiatury arabskiej nie jest skomplikowaną czynnością, niemniej jednak sprawne pisanie w języku arabskim na klawiaturze wymaga już nieco wprawy i praktyki.

Ustawienia prywatności