Koronawirus w krajach arabskich – część 1

koronawirus-w-krajach-arabskich-wiadomości

Aktualizacja: kwi 25

W niniejszym artykule przedstawiam aktualną (na dzień 24.04) sytuację związaną z koronawirusem w kilku krajach Bliskiego Wschodu.

Irak:

1677 obecnie / 83 zgony

Pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Iraku został oficjalnie zdiagnozowany 24 lutego u osoby narodowości irańskiej. Analizując dane i przypadki z dni następnych można dojść do wniosku, że wirus do Iraku przybył z terytorium Iranu, gdyż następne przypadki zakażeń są związane z osobami powracającymi z Iranu, lub mającymi kontakt z Irańczykami.

Na dzień 24.04 w Iraku zostało oficjalnie zdiagnozowanych 1677 przypadków, w tym 83 śmiertelnych, jednak dane te są mocno podważane przez lokalne społeczności lekarskie. Jak podaje gazeta „Al-Hurra” w artykule z początku kwietnia, 5 lekarzy i przedstawicieli powiązanych z irackim ministerstwem zdrowia, którzy pomagają w przeprowadzaniu testów na obecność koronawirusa poinformowali anonimowo o tym, że oficjalne dane są zaniżane przez rząd, a na samym terytorium na wschód od Bagdadu zdiagnozowano ponad 2000 przypadków.

Obostrzenia nałożone przez rząd Iraku wprowadzone 17 marca jak np. godzina policyjna mają zostać zniesione na czas Ramadanu począwszy od 23 kwietnia. (aktualizacja: według najnowszych informacji Irakijczycy mogą przemieszczać się od godziny 6 rano do 19 wieczorem). Jak jednak twierdzi minister zdrowia Jaafar Sadiq Allawi – społeczeństwo Iraku nie przestrzega zakazów nałożonych przez rząd w sposób należyty, co może doprowadzić do znacznego wzrostu zachorowań.

Kuwejt:

2614 obecnie / 15 zgonów

Natychmiast po wykryciu pierwszego przypadku zachorowania na koronawirusa 24 lutego, rząd Kuwejtu wprowadził surowe środki zachowawcze takie jak zawieszenie lotów czy zakaz przemieszczania się. Wzrost zachorowań rozpoczął się na początku kwietnia i aktualnie utrzymuje się na poziomie ponad 100 nowych przypadków dziennie.

Podczas trwania pandemii władze Kuwejtu opracowują plan wydalenia z kraju imigrantów zarobkowych, który miałby na celu przywrócenie równowagi gospodarce. W pierwszym etapie mającym rozpocząć się zaraz po wygaszeniu epidemii zaplanowane jest zwolnienie 250.000 ekspatów pracujących na terenie kraju. Drugi etap trwający kolejne 5 lat to następne 2.250.000 osób pozbawionych środków do życia.

Jak twierdzi Ministerstwo Zdrowia Kuwejtu w raporcie opublikowanym 22.04 w związku z rekordowym przyrostem dziennym (168 nowych zakażonych), jednym z głównych czynników ułatwiających transmisję wirusa jest przytulanie się na powitanie, przez co władze oficjalnie zalecają wstrzemięźliwość w okazywaniu sobie uczuć.

Bahrajn:

2217 obecnie / 8 zgonów

Sytuacja w Bahrajnie wydaje się być stabilna z małą ilością zgonów. 11 marca nastąpił niespodziewany wzrost przypadków zakażeń (77 nowych), a Ministerstwo Zdrowia Bahrajnu oskarżyło Iran o rozprzestrzenianie pandemii poprzez nieumieszczenie stempli wjazdu i wyjazdu z Iranu w paszportach obywateli Bahrajnu (podczas, gdy Bahrajn oficjalnie zakazał podróży do Iranu), co w lokalnych mediach zostało określone „atakiem biologicznym”.

Wczorajsza doba (23.04) przyniosła drugi największy wynik nowych zachorowań – 190 osób.

Katar:

8525 obecnie / 10 zgonów

Aktualna sytuacja w Katarze jest daleka od stabilnej, gdyż notowane jest coraz więcej przypadków zarażeń wirusem. Dane z ostatnich dni wskazują nagły wzrost zachorowań (rekordowa doba to 623 przypadków – 23 kwietnia). Sytuacja ta jest z pewnością związana z większą ilością przeprowadzonych testów (26,5 tys. na 1 mln mieszkańców – 3 wynik wśród krajów Bliskiego Wschodu).

Jak potwierdza Ministerstwo Zdrowia, większość przypadków zakażeń dotyczy imigrantów zarobkowych pracujących fizycznie. Negatywnie do sytuacji pracowników w Katarze odnosi się również WHO, który w swoim raporcie wskazuje na bardzo złe warunki życia robotników mieszkających w przeludnionych obozowiskach, dzięki czemu wirus o wiele łatwiej rozprzestrzenia się między ludźmi. Problem ten jest znany i szeroko komentowany od dawna w środowisku międzynarodowym z powodu organizacji przez Katar Mistrzostw Świata w 2022 roku i przypadków łamania praw człowieka wobec osób pracujących przy budowie infrastruktury.

ZEA:

8756 obecnie / 56 zgonów

Począwszy od początku kwietnia, Emiraty notują stałą tendencję wzrostową zakażeń będącą w ostatnich dniach na poziomie około 490 przypadków dziennie. Pierwsi nosiciele wirusa zostali odnotowani jeszcze w styczniu wśród podróżujących z Chin. Wszystkie loty do Państwa Środka zostały zawieszone już 5 dni później. Wraz z biegiem czasu zostały nakładane na mieszkańców kolejne obostrzenia podobne do europejskich. Bank Centralny zobowiązał się do przeznaczenia 100 miliardów dirhamów (ok. 110 mld PLN) na ratowanie gospodarki.

Emiratczycy postawili też na zdrowie psychiczne. Kilka dni temu ruszyła kolejna kampania promująca zdrowy tryb życia i wzajemną pomoc podczas epidemii @HappyUAE prowadzona przez psychologów za pomocą portali społecznościowych, jak również prężnie działa platforma wolontariuszy https://www.volunteers.ae

Oman:

1790 obecnie / 9 zgonów

Oman, podobnie jak ZEA, również doświadcza wzrostu zachorowań w obecnym momencie. Poniedziałek (20.04) przyniósł najwięcej nowych przypadków zakażeń (144). Nagły wzrost można zaobserwować od około półtora tygodnia. Dzieje się tak pomimo całkowitego zamknięcia i odizolowania stolicy Omanu – Maskatu obowiązującego do 8 maja. Dodatkowo, w obliczu rozpoczętego świętego miesiąca muzułmanów – Ramadanu, tamtejsze Ministerstwo Spraw Wewnętrznych kategorycznie zakazało wszelkich spotkań i zgromadzeń związanych z obchodzeniem święta takich jak wspólna konsumpcja Iftaru (pierwszy posiłek spożywany po zachodzie słońca) czy zamknięcie meczetów.

Dodatkowo, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o zakupie hydroksychlorochiny z Indii, która ma być składnikiem leku na koronawirusa.

Arabia Saudyjska:

13930 obecnie / 121 zgonów

Spośród wszystkich krajów arabskich Arabia Saudyjska zanotowała najwięcej przypadków zakażeń – ponad 11 tysięcy. Przyrost dzienny w ostatnich 6 dniach nie spada poniżej 1100 chorych – ponad 2 razy więcej niż liczba rejestrowana w ostatnich tygodniach. Według rzecznika Ministerstwa Zdrowia – Saudyjczycy stanowią zaledwie 27% osób zakażonych. Podkreśla on również znaczenie izolacji społecznej wśród obywateli zwłaszcza w Ramadanie, podczas którego obostrzenia będą ściśle obowiązywać.

Szerokim echem rozeszła się informacja o tym, że 150 członków rodziny królewskiej jest zakażonych koronawirusem, w tym książę i gubernator Rijadu Faisal ibn Bandar ibn And Al-Aziz Al-Su’ud, a Król Salman oraz książe Mohammed bin Salman udali się na kwarantannę.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych postanowiło, że obywatele mogą przemieszczać się w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb od godziny 9 rano do 17 po południu, również podczas Ramadanu.

Jemen:

0 obecnie / 0 zgonów

Tuż po zawieszeniu broni przez Arabię Saudyjską w wojnie prowadzonej na terytorium Jemenu odnotowano pierwszy, i jak dotąd jedyny przypadek koronawirusa u 60-letniego mężczyzny. Podjęto natychmiastową decyzję o zamknięciu portu, w którym pracował, a wszystkich pracowników wysłano na przymusową kwarantannę. W środę (22.04) podczas rozmowy z dziennikarzami telewizji Al-Arabiya gubernator muhafazy Hadramaut (w której odnotowano wyżej wymieniony przypadek) poinformował o całkowitym wyleczeniu chorego, co czyni Jemen trzecim krajem, w którym wszystkie przypadki koronawirusa zostały oficjalnie wyleczone (wraz z Grenlandią i Saint Lucią).

Pomimo tego, w związku z fatalną sytuacją ekonomiczną kraju pogrążonego od ponad 5 lat w wojnie, strach przed epidemią jest ogromny. Brak jest testów i aparatury leczniczej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wirus mógł rozprzestrzenić się bez możliwości wykrycia go u potencjalnych zarażonych osób.

Podsumowując, walka z koronawirusem w krajach Bliskiego Wschodu dopiero wchodzi w decydującą fazę i ciężko jest przewidywać kiedy epidemia może wygasnąć. Szukając pozytywów należy jednak zaznaczyć, że w wyżej wymienionych państwach współczynnik zgonów jest na dość niskim poziomie w porównaniu do wielu europejskich krajów.

Zapraszam również do części 2 raportu poświęconego głównie krajom Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Ustawienia prywatności